Maszkokról COVID-19 járvány idején

Maszkokról COVID-19 járvány idején

Miért drágák a maszkok?

2020. április 12. - webgarden

 

dollarmaszk.png

Az interneten sokszor népharag zúdul a kereskedőkre, akik maszkokat szeretnének eladni. Nyerészkedőnek hívja őket az internet népe, sokszor válogatott "jókívánságokkal" küldik el őket melegebb éghajlatra. Vajon jogosan teszik-e ezt az emberek? Mi van egy szájmaszk árába beépítve?

Kétség kívül nem olcsók manapság a szájmaszkok. Aki a vírus előtti pár forintos vagy párszáz forintos maszkokat keresi (attól függ, hogy eldobható sebészi maszkról vagy esetleg komolyabb maszkról van szó), az már biztosan hiába teszi. Azok az árak sajnos már a múlté. De vajon mi áll emögött? Kapzsi kereskedők, akik ezerszeres hasznot realizálnak az eladásokon? 

Nézzük meg, miből áll egy maszk ára! Egységet veszünk és nem forintot, százalékosan nézzük meg, hogy miből tevődik össze az a végső ár, amit kifizetsz a boltban vagy webshopban, amikor vásárolsz egy maszkot.

Mielőtt azonban rátérnénk a lényegre, vegyünk pár körülményt, amit nem biztosan tud minden ember, ennek ellenére számolni kell velük.

Jelenleg mindenki maszkot szeretne vásárolni:

Nézzük a Euronews magyar nyelvű tudósítását a helyzetről:

Nem túlzás tehát azt mondani, hogy Kínában közelharc folyik a maszkok megszerzéséért. El lehet tehát képzelni, hogy milyen kényelmes pozícióba kerültek a gyártók, amikor az árakat kell meghatározni.

Nem mindenki gyárthat maszkot (most már)

Kínában is érezték a cégek, hogy jelenleg maszkokból végtelen mennyiséget el lehet sózni adni bárkinek bármilyen áron. Ezért olyan cégek is elkezdtek maszkokat gyártani, amelyek soha nem foglalkoztak ezzel. Nagyon sok cég mindenféle tanúsítvány nélkül vagy éppen hamis tanúsítványokkal kezdte értékesíteni portékáját. Nem kellett sokat várni arra, hogy a vásárló országok nyomást gyakoroljanak Kínára, hogy nézzen a körmére a kókler gyártóknak. 

Az Index cikke szerint:

ÁPRILIS 1-JÉTŐL UGYANIS A KÍNAI ÁLLAM SZIGORÍTOTT, ÉS CSAK AZOKAT A TERMÉKEKET ENGEDI EXPORTÁLNI, AMELYEKNEK PAPÍRJAI VANNAK. IJESZTŐ BELEGONDOLNI, HOGY ÁPRILISIG EZ SENKIT NEM ÉRDEKELT, VEVŐT ÉS ELADÓT SEM.

Ebből következik, hogy a maszkokból még nagyobb hiány alakul(hat) ki, hiszen a gagyit már nem tudják eladni, tehát az nem is kerülhet ki Kínából. Így még jobban érvényes a fenti mondat, miszerint Kínában közelharc folyik a maszkok megszerzéséért. 

A válság előtti készletek kimerültek 

Az olcsó, válság előtti készletek kimerültek. Amikor az emberek rájöttek arra, hogy a maszk valamilyen fokú védelmet nyújt (erre kitérünk a következő bejegyzések egyikében, hogy melyik maszk kinek és milyen védelmet nyújt), megrohamozták a patikákat, boltokat. Így amelyik cégnek volt is raktáron még az őrület előtti készletekből, azok már rég el lettek adva.

Nem 2 hónap múlva kell, hanem TEGNAPRA

A maszkok és minden más, ami távolról érkezik, hosszú utat kell megtegyen. Történhet ez vasúton (ennek most kevés az esélye az országhatárokon történő bizonytalanság és a nagy távolságok miatt), vízi úton és légi úton. 

Amennyiben vízi úton történik, az rendkívül költséghatékony. Ha valaki látott már egy jól megpakolt teherhajót, akkor el tudja képzelni mennyi minden felfér rá. Egy modern konténerhajó 23.000 TEU kapacitású is lehet. 1 TEU 34 m3 kapacitású 20 lábas tengeri konténer. Tehát akár 782.000 köbméter áru is felfér egy ilyen hajóra. Ezért olcsó a szállítás. Azonban nagyon lassú is. Mire Kínában a szárazföldön eljut az áru egy kikötőbe, ott felpakolják egy hajóra, ami elúszik egy európai kikötőbe, ahonnan kamionok és vonatok tovább fuvarozzák az adott célországba 1-2 hónap is eltelik!

container-ship-cargo-ship-cargo-wallpaper-preview.jpg

Marad tehát a légi út, ami a leggyorsabb és a legdrágább. Így van esély arra, hogy egy szállítmány 4-12 nap alatt ideérjen Magyarországra. Itt nem térünk ki arra, hogy mi kell ahhoz, hogy egy cargo gép megteljen, hogyan működik annak a logisztikája és milyen gyakran járnak ezek a gépek. Annyi azonban biztos, hogy mivel mindenki légi úton szeretné megkapni az árut, ezért nem csak az áruért, de a szállítási kapacitásért is közelharc folyik. 

Ahol közelharc folyik, ott pedig drágulás van. Sokszor egyszerűen azon múlik, ki ajánl többet az áruért és a szállításért. Aki nem tudja emelni a tétet, az lemarad. 

És itt még nincs vége!

Tehát nem elég, hogy az egekbe szöktek a gyártóknál a termékárak és a szállítás is brutálisan drága, de még itthon az árut le is kell vámolni és befizetni az utána járó adókat. 

A hírekben hallhattuk, hogy az Európai Unió eltörli a védekezéshez szükséges eszközöket sújtó adókat és vámokat. Azonban csak azokra az eszközökre vonatkozik ez, amelyeket ingyenesen szétosztanak.

A portfolio.hu 2020.04.04.-i cikkét idézzük:

Az Európai Bizottság tegnap megjelent határozata szerint a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre tekintettel az ingyenesen szétosztott, külföldről behozott egészségügyi védőfelszerelések köztehermentesek - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.

De ki az a kereskedő, aki megrendel több tíz vagy százmillió forintért valamit, hogy utána szétoszthassa? Biztosan van, aki megengedheti ezt magának, de nem biztos, hogy Magyarországon. Ez a rendelkezés - ami egyébként hasznos és sokat segít - főként az önkormányzatoknak, kórházaknak, állami megrendelőknek kedvez. 

Tehát a kereskedő még kifizeti a 27% ÁFÁT és kb. 6% vámot is. 

 Profit

Ami ez után a kereskedő döntése, hogy ő mennyit szeretne ezen keresni. A vásárló nem buta. Nyilván nem fog 10-szeres áron maszkot venni, ha van elérhetőbb áron. Lesznek, akik pár százalék hasznot tesznek csak rá és lesznek olyanok, akik dupla, tripla vagy épp tízszeres áron árulják a termékeket. A vásárló pedig eldöntheti, hogy megveszi-e vagy keres olcsóbbat. 

Néhány link, ahol szét tudtok nézni, ki mennyiért adja:

https://setino.eu/kn95-tobbszor-hasznalatos-egeszsegugyi-maszk-felnott-meret-11003-871

(olcsó, de nincs raktáron)

https://lineoshop.hu/arcmaszk-KN95/

4990Ft/db

http://www.szajmaszk.co/kn95-maszk-doboz-10db/kn95-maszk-ffp2/-p1238094

2500Ft/db, de 10-es csomagban lehet kapni

https://www.legjobbmunkaruha.hu/spd/szajmaszktok/SZAJMASZK-INFLUENZA-ELLEN-KN95-FFP2

4390 Ft/db

https://www.mobilego.hu/r-dRSP001.htm

5067Ft/db

Az ÁR

És akkor eljutottunk a várva várt grafikonhoz, ami megmutatja, hogy az ÁR miből tevődik össze, ha egy kereskedőnél 20% profittal számolunk*:

 maszk_ar_1.jpg

A grafikon hozzávetőleges értékeken alapul, amibe nem számoltuk bele az esetleges finanszírozás, banki hitel, reklámozási (mert valahogy tudni kell róla, hogy lehet kapni) és egyéb költségeket. Természetesen az árak összetétele ettől eltérhet, igyekeztünk legjobb tudásunk szerint eljárni. 

süti beállítások módosítása